RetroPie, czyli udana emulacja strych sprzętów

Niedawno odwiedziłem znany mi sklep ze starociami. Jest bardzo duży, składa się z dwóch poziomów. Na parterze są starocie ale takie nie starsze niż 20/30 lat i nowsze. Natomiast w piwnicy… Tam dopiero zaczyna się magia, prawdziwa podróż do przeszłości. Przy następnej okazji cyknę kilka fotek a teraz wrócę na parter. Jest tam dział z elektroniką który obowiązkowo zaliczam przy każdej wizycie. Tym razem dostrzegłem za szybą coś ciekawego.

Raspberry Pi

Za 10€ a w komplecie obudowa, zasilacz, instrukcje, karta SD itd – stan idealny. Wszystko co potrzeba by zacząć przygodę z tym sprzętem. Raspberry Pi to mini komputerek stworzony przez fundację Raspberry Pi Fundation. Rasberry Pi można kupić w sieci w praktycznie w każdym większym sklepie komputerowym w różnych opcjach: do samodzielnego złożenia lub już gotowe zestawy.

Ten mały sprzęcik o sporych możliwościach jak na swoje rozmiary służy dziś nie tylko do nauki ale i do wielu ciekawych rozwiązań.  Nie tylko amatorskich, ale i tych profesjonalnych o których można poczytać w sieci. Ja skupię się wyłącznie na wykorzystaniu tego sprzętu do emulacji starych sprzętów przy użyciu dystrybucji oprogramowania RetroPie.

A tak oto wygląda moje znalezisko:

MINI mania retro sprzętów

W ciągu kilku ostatnich lat miały miejsce premiery tzw. NES mini, Sega Mega Drive classics itp. Takie pomniejszone i unowocześnione zastrzykiem obecnej technologii konsolki, które znikały zanim trafiły do sklepów. Dla prawdziwego kolekcjonera może to będzie obowiązek, ja też chciałem to kupić ale znudziło mi się szukanie igły w stogu siana (w dniu premiery już nie było ani jednej sztuki). Obecnie zainteresowanie tymi produktami trochę się uspokoiło i można je znaleźć na niektórych, sklepowych półkach.

RetroPie

W między czasie trafiłem przypadkiem na info o RetroPie, no i się zainteresowałem. Trochę poczytałem a następnie przetestowałem. To jest świetne! Sądzę że rozrywka w tym wydaniu nie odbiega niczym od tych „oznaczonych logiem” mini produktów, a daje dodatkowo wiele więcej możliwości za niewielkie pieniądze. Dla kogoś takiego jak ja, co zagra raz na parę miesięcy, takie rozwiązanie jest GIT i przy tym obecnie pozostanę.

RetroPie to dystrybucja systemu opartym na systemie Linux, która zmienia ten komputerek w emulator wielu starych komputerów czy konsol. Tak zwana retro-gaming machine, która niskim kosztem pozwoli nam zamotać w Contra, Mario, Super Robin Hood, Dizzy itd. Na początku zaopiekuję się kilkoma grami na konsolę NES czyli dla wielu z nas, krajowy Pegasus. Dystrybucja ta oferuje również emulację wielu innych sprzętów tj. nasze najpopularniejsze Amigi, Atari, Commodore, SNES, PSP. Lista jest długa a szczegóły można znaleźć tutaj.

Zabawę czas zacząć

Po tylu latach miałem w końcu możliwość zamotania w gierki, które kiedyś mi się po nocach śniły lub powodowały że te nocki dawniej zarywałem. Fajnie było ponownie zmierzyć się ze znajomymi, wrogimi pikselami na telewizorze już z dzisiejszych czasów niestety. Kiedyś pierwsze misje w Contra przechodziłem w mgnieniu oka, ba nawet całą grę. Dzisiaj nie mogłem ukończyć pierwszej planszy. Wtedy to się miało refleks, nie to co dzisiaj.

Poniżej przedstawiam kilka fotek z mojej pierwszej rozgrywki. W większości są to gry na NES, ale dwie ostatnie fotki to SNES gdzie grafika jak widać jest już na wyższym poziomie.

Co jest potrzebne do zabawy z RetroPie ?

  • Oczywiście komputerek Raspberry Pi (A, A+, B, B+, Zero, 2, 3) z zasilaczem, obudowa też się przyda.
  • Karta Micro SD min. 8GB na której zainstalujemy dystrybucję systemu RertoPie i na której przechowywane będą romy.
  • Przyda się też czytnik takich kart w drugim komputerze aby nagrać obraz ISO na kartę.
  • Program do utworzenia obrazu na karcie Micro SD, np. Win32 Disk Image (sam obraz systemu można pobrać tutaj)
  • Kabel HDMI którym podłączymy nasz sprzęcik do telewizora
  • Przyda się również klawiatura, na początku podczas instalacji ale i też do niektórych gier.
  • Kontrolery/Pady USB (mogą być te dzisiejsze, ale aby było klimatycznie lepiej zaopatrzyć się jakieś retro pady USB jak poniżej)

Instalacja

Czysta instalacja RetroPie nie zawiera w sobie żadnych gier, trzeba samemu znaleźć odpowiednie romy lub obrazy (np. tutaj). Wystarczy skopiować odpowiednie pliki na klucz usb, uruchomić RetroPie z wpiętym kluczem i zrobione. Przy następnym uruchomieniu gra będzie już na karcie SD znajdującej się w RetroPie a więc klucz usb nie będzie już nam potrzebny.

Instrukcja: https://retropie.org.uk/docs/First-Installation/

Link do projektu: https://retropie.org.uk/

Bardzo polecam, świetna rozrywka 🙂