Czas na wymianę komputera

Po mądrym telefonie czas na komputer, mam nadzieję że obejdzie się bez podobnych historii. Wspominałem tutaj nieco o moim obecnym komputerze i że nie za bardzo pamiętam co w nim siedzi. Ma ponad 12lat już i szczerze mówiąc nie mam z nim większych problemów. USB czasami szwankuje z nowymi urządzeniami (stare wersje), dyski z lekka już nie takie szybkie jak dawniej itp. Zawsze coś się znajdzie, ale ogólnie jest ok.

Kilka dni temu zrobiłem test kompatybilności z Windows 11 który pojawił się 5 października. I tutaj zonk, bo procesor podobno niekompatybilny (seriooo?), brak modułu tpm i kilka innych problemów.

Od zawsze instalowałem nowego łyndołsa zaraz tylko jak wyszedł – teraz też tak musi być, ale raczej bez pospiechu (w końcu to już 25 lat). Może i dobrze się składa bo w tej sytuacji nic innego by mnie nie zmobilizowało do zmiany a ta myślę że może się przydać.

Początkowa konfiguracja w +/- 2008 roku

Jarałem się tym sprzętem i grywałem w najnowsze tytuły na max ustawieniach – była jazda… Później było kilka modyfikacji. Miedzy innymi wymiana płyty głównej, pamięci ram, karty graficznej oraz dołożone zostały dyski ssd. Nie mam zdjęć z tego okresu, ale dzisiaj wygląda to tak jak poniżej.

Trochę odkurzyłem przy okazji 😉

Obecna konfiguracja

Obecne dyski twarde to 2x Intel SSD w raid 0 na system oraz 2xWD raptory też w raid 0. Płyta główna MSI MC3, 16gb ram Kingston HX, grafa GTX 660 gtx, zasilacz Corsair 1000W, karta dźwiękowa SB Recon3d, obudowa LianLi. Procek to Intel Core i7 3770K 3,5 Ghz.

Poza małymi problemami ogólnie nie ma na co narzekać, sprzęt się spisuje dobrze, ale swoje lata już ma. Czas przypomnieć sobie czasy jak to się budowało nowy komputer. Być może z pozostałości zrobię jakiś serwer (tylko po co?) lub sprzedam. Obudowa jest solidna, na pewno na sprzedaż jeśli nie zostanie do nowej konfiguracji w co raczej wątpię.

Planowana nowa konfiguracja

Przede wszystkim nowy komputer nie będzie jakimś mocarzem jak to było w przypadku kiedy budowałem mój obecny komputer. Zadowoli mnie procek i5, 32gb ram i jakiś dysk 1tb na m2. To wszystko oczywiście na nowej płycie głównej w formacie micro atx. Karta graficzna, zasilacz zostaje. Obudowa też jakaś standardowa, bez bajerów i przede wszystkim mała. Być może sam wykonam obudowę, użyję jakiejś retro-atx a może pozostanę przy obecnej – jeszcze nie wiem.

  • Samsung 980 PRO, 1 To, SSD MZ-V8P1T0BW, PCIe Gen 4.0 x4, NVMe 1.3c
  • Intel® Core i5-10400F, 2,9 GHz (4,3 GHz Turbo Boost)
  • G.Skill 32 Go DDR4-3000 Kit
  • AORUS B560M AORUS ELITE Intel B560 Express LGA 1200 micro ATX Intel
  • Obudowa Cooler Master MasterBox MB400L

Jeszcze nie zamówiłem podzespołów, ale wkrótce się za to wezmę. A może obrót o 360 stopni i Mac? 😮 … CDN.

Aktualizacja 15.10.2021

Przypomniało mi się że mam laptopa Dell z i3 kupionego może ze dwa lata temu. Pomyślałem że tutaj na pewno wszystko będzie ok:

Normalnie parodia, czegoś takiego jeszcze nie było…