0202122 zgłoś się! Jesteśmy w internecie

Ten kto korzystał z internetu za pośrednictwem dial-up i numeru 0202122 w Polsce w latach 90-tych ten na pewno dobrze zna te dziwne dźwięki. Piski i szmery wydobywające się z wnętrza komputera lub małego „pudełka” do niego podłączonego…

Podczas łączenia z tym numerem można było słyszeć właśnie takie dźwięki.

Ciąg liczb 0202122 to numer telefonu, który dawniej otwierał drzwi do internetu naszym poczciwym „blaszakom”.  W czasach kiedy komputery nie były jeszcze w każdym domu, jak to ma miejsce dzisiaj dostęp do sieci wyglądał nieco inaczej. Numer został uruchomiony przez TP SA w 1996 roku i podobno nadal działa, nie sprawdzałem i chyba niestety już tego nie zrobię – brak modemu i zwykłej linii telefonicznej.

Wrota do internetu otworzyły się, pierwsze połączenie z 0202122 – my name is ppp…

Moje pierwsze połączenie z siecią wykonałem dopiero na moim drugim komputerze PC. Było to już na maszynie z systemem Windows 95 (komputer z procesorem Celeon 300). Byłem w pierwszej klasie szkoły średniej, czyli mnw. rok 97/98. Pewnego dnia podczas standardowej wizyty w sklepie komputerowym kupiłem sobie modem, wewnętrzny na PCI. Tak zaczęła się historia z internetami. Napisałem standardowej wizyty bo praktycznie codziennie odwiedzałem dwa lub trzy, znałem właścicieli lub pracowników. Potrafiliśmy godzinami gawędzić o sprawach związanych z komputerami. Dzięki temu było się zawsze na czasie z wiedzą na temat nowości itp. a i rabat też się nieraz przydał 😉

Na początku nic nie mówiłem rodzicom, rachunki za telefon i tak duże przychodziły. Oczywiście musiałem od razu wszystko podłączyć i sprawdzić chociaż przez chwilę jak to działa. Modem podłączony, połączenie dial-up w Windows utworzone. Numer rzecz jasna 0202122, login: ppp i hasło: ppp. Startujemy…

Dziwne dźwięki

Rozległy się w moim pokoju dziwne dźwięki pochodzące z modemu. Trwało to kilka sekund, potem cisza… To oznaczało że JESTEM W SIECI! Nie wiedziałem co robić, co uruchomić. Kliknąłem na Internet Explorer, długo się to uruchamiało ale w końcu wczytała się jakaś strona, chyba msn. Krążyła taka plotka że jeśli masz serial ten co inni to nie wchodź na strony Microsoftu bo cię namierzą 😀

Nie znałem żadnych stron www, słyszałem o tych Polskich portalach Onet i WP, więc udałem się właśnie tam. Te strony wyglądały wtedy zupełnie inaczej tak dla jasności, dzisiaj omijam je szerokim łukiem. Minęło kilka minut, zanim się rozłączyłem sprawdziłem jeszcze z ciekawości co będzie jak podniosę słuchawkę telefonu? Głucho, nie spowodowało to rozłączenia z internetem. Udałem się do okienka dial-up w Windows i tam kliknąłem rozłącz. Połączenie zerwane, internetu brak a w słuchawce normalny sygnał uffff….. Teraz czekałem już tylko na rachunek telefoniczny, chciałem wiedzieć jak to będzie wyszczególnione na liście połączeń no i ile to kosztuje.

Tragedii nie było, byłem w stanie dołożyć się do rachunku więc zacząłem łączyć się z siecią coraz częściej. Głównie po to by wysłać i odebrać pocztę elektroniczną (wspominałem o tym kiedyś tutaj). Kilka razy zdarzyło się że miałem konkretnego pietra, połączenie zawiesiło się i nie było jak się rozłączyć. Wyłączyłem PC, modem a w telefonie nadal szumy, brak sygnału… Na szczęście po jakimś czasie był już normalny sygnał a na rachunku niespodzianek nie było.

Po roku czasu usłyszałem gdzieś o ofercie SDI i zacząłem myśleć o zmianach ale to już temat na inny wpis w przyszłości. Teraz standardowo przybliżę trochę temat numeru 02202122.

0202122 TP SA

Reklamowane zawrotną prędkością 56 kb/s (pobieranie) i 33.6 kb/s (wysyłanie) połączenie pozwalało eksplorować ówczesny internet. Taką prędkość można było teoretycznie uzyskać posiadając modem w standardzie V.90 i jeśli parametry linii były ok. Trzeba pamiętać o tym że ówczesny internet to zupełnie inna sieć niż ta dzisiejsza. Zwykły html, proste kolory, jak najmniej grafiki o filmach nie wspominając. W tamtych czasach do internetu „się wchodziło” aby zdobyć jakieś informacje, dokumenty itp. Nie po to by zabić czas, z nudów, na fejsa czy pooglądać filmy.

Strona tpsa.pl z 1997 roku

Połączenie

Tak zwane połączenie analogowe dial-up od TPSA za pośrednictwem telefonu stacjonarnego i modemu w domu czy biurze poprzez numer 0202122. Każdy łączył się z siecią używając tej samej nazwy użytkownika (ppp) i hasła (ppp). Trzeba było pamiętać również o odpowiednich ustawieniach tcp/ip naszego połączenia podając adresy ip DNS1 oraz DNS2. Podczas połączenia z siecią nie można było korzystać z telefonu – albo jedno albo drugie. Podczas samego procesu łączenia który trwał od kilku do kilkudziesięciu sekund modem emitował dźwięki o których wspominałem wyżej. Była to tzw negocjacja połączenia przez dwa modemy, ten nasz oraz ten pod drugiej stronie czyli tepsa.

Okno na świat

To jest dzisiaj niewyobrażalne, ale do 1996 roku nasz kraj korzystał z głównego łącza 2mb/s aby łączyć się z resztą świata. Dopiero na początku 1998 roku uruchomiono 8mb/s a pod koniec tego samego roku było już 16mb/s. Ten kto korzystał zapewne wie że były z tym odwieczne problemy i najlepiej było buszować po sieci w nocy kiedy ruch był najmniejszy. W ciągu dnia zdarzało się że strona wczytywała się bardzo długo a i połączenie potrafiło się zerwać – to było denerwujące. Można było skorzystać też z (Ś.W.) serwera proxy od tepsy w3cache.tpnet.pl zmieniając konfigurację proxy w naszej przeglądarce. Miało to na celu przyspieszyć wczytywanie się stron, ale w praktyce różnie z tym było. Sprawdziłem kilka razy i wolałem z tego nie korzystać.

Koszt 0202122

Podczas korzystania z 0202122 nie potrzeba było żadnych umów czy abonamentów, no może z wyjątkiem tego na linię telefoniczną bo bez tego połączenie nie było by możliwe. Każde połączenie z internetem było rozliczane względem czasu (impuls co minutę) tak samo jak zwykłe połączenie głosowe. Było to chyba 66 groszy za minutę w dzień i 30 groszy za minutę w nocy, ale pewności nie mam – nie pamiętam. W czasach świetności tej metody łączenia się z siecią bardzo popularne były programy kalkulujące koszty i czas połączenia – to było bardzo przydatne. Dzięki temu można było uniknąć niespodzianek na miesięcznym rachunku.

Coraz większe wymagania, czasy SDI

Internet się rozrastał, może nie w takim tempie jak dzisiaj ale dial-up nie nadążał. Była to kwestia ceny i prędkości połączenia. Pojawiły się więc inne usługi, w 1999 roku światło dzienne ujrzało SDI (chyba pierwszy publiczny stały dostęp do internetu) o zawrotnej prędkości 115kb/s.

Niestety cenowo nie była to opcja super interesująca i wiele ludzi nadal pozostawało przy dial-up. Ci co mogli wyłożyć na start 1000zł za instalację i chyba 180zł miesięcznie mogli szaleć po sieci do woli. Byli również i tacy którzy pomyśleli o wspólnym użytkowaniu, prosta sieć z sąsiadami np 5 osób, jeden mały serwer/router i dzielimy koszty na 5. Bardzo popularne rozwiązanie w tamtych czasach, mimo tego że wg regulaminu tp nie było to legalne. Prawda jest taka że chyba głównie dzięki takiemu rozwiązaniu SDI zyskało najbardziej na popularności. Takie mniejsze lub większe sieci osiedlowe w tych czasach zaczęły się pojawiać jak grzyby po deszczu, a to dawało już szereg innych, nowych możliwości dalszego rozwoju.

Potem nadeszła Neostrada, ceny trochę spadły… i internet zaczął się zmieniać…