Księga gości

Ile to można było wyczytać z historii danej strony i odwiedzających jej ludzi (komentarze, dyskusje, hydepark itd.)… Wszystko to kiedy jeszcze nikt nie słyszał o ciasteczkach, zaawansowanych usługach analitycznych, statystycznych, meta tagach bla bla itd. Księga gości to było coś niesamowitego i nie ma co porównywać tego z dzisiejszymi „komentarzami”. Chociaż na początku tak sobie właśnie pomyślałem, niestety dzisiaj mamy trochę inny poziom kultury w sieci.

Zastanawiałem się skąd się to wzięło i tak sobie pomyślałem o starych, przeogromnych księgach które można było dawniej znaleźć np w muzeum. Nie cyfrowe – takie prawdziwe księgi z tysiącami stron, pisanie i przeglądanie to była fajna sprawa, często widniały tam wpisy sprzed bardzo wielu lat.

Darmowe księgi gości

W tym czasie było wiele serwisów oferujących darmowe jak i płatne księgi gości do zintegrowania ze swoimi stronami. Nie trzeba było posiadać jakiejkolwiek wiedzy programistycznej. Wystarczyło założyć konto w takim serwisie i umieścić specjalny kawałek kodu na swojej stronie lub porostu zrobić link do strony z księga gości. Osobiście korzystałem z serwisu Prv.pl który działa do dziś, choć oczywiście jak w większości tego typu przypadków nie jest już to samo co dawniej. Ciekawostką jest to że stare księgi np. z lat 2000 (być może te wcześniejsze też) są nadal dostępne!

PHP, coś dla „mechaników”

Był to czas kiedy język PHP był mega rewolucją w internecie, skrypty pojawiały się jak grzyby po deszczu, najczęściej fora, ankiety, księgi gości itp. Ten kto miał już jakąś wiedzę na temat PHP i HTML mógł skorzystać z gotowych skryptów księgi gości lub stworzyć własny skrypt.

Na HotScripts nadal można co nie co znaleźć: https://www.hotscripts.com/search/all/guest_book/

Koniec

Po tym jak fora dyskusyjne (np phorum, vbuletin, phpbb itd.), systemy komentarzy itp zdominowały internet, rozwiązania takie jak księga gości przestały być interesujące i szybko zniknęły z większości stron – a szkoda!

Kilka przydatnych linków:

https://www.bravenet.com/guestbooks

https://www.123guestbook.com/

https://www.hotscripts.com/search/all/guest_book/