Zegarynka 19226

W czasach kiedy telefony stacjonarne czy budki telefoniczne nie były niczym nadzwyczajnym zegarynkę i jej numer 19226 znał chyba każdy. W Polsce uruchomiono ją w 1936 roku. Był to projekt podobno oparty na Polskim patencie i działał początkowo tylko w większych miastach.

Najważniejszą funkcją zegarynki oczywiście była informacja o aktualnej godzinie i dacie. Dzwoniąc do takiego automatu można było otrzymać informację o tym, jaki mamy dziś dzień, miesiąc oraz dokładną godzinę co do minuty i sekundy. Wtedy zegarki się jeszcze same nie nastawiały i nie każdy miał później zegarek na baterię. Trzeba było nakręcać sprężynę a jak się zapomniało to zegarek stanął i wtedy dzwoniło się na zegarynkę. W słuchawce telefonu, przyjemnym głosem „pani” maszyna informowała nas o aktualnej godzinie.

To jednak nie tylko jedyne z zastosowań zegarynki, było ich kilka a ja wspomnę o tym najciekawszym. Za pomocą zegarynki można było pogadać z nieznajomymi lub znajomymi, tymi którzy dzwonili na zegarynkę w tym samym czasie. Na ogół dzwoniąc na zegarynkę powinno się słuchać, ale w momencie kiedy ktoś zaczął mówić to inne osoby mogły to słyszeć, tym samym prowadząc dyskusję w eterze, raczej nie prywatną.

Korzystałem może kilka razy z zegarynki, aby nastawić swój ukochany zegarek elektroniczny Montana z melodyjkami… miałem może z 12 lat. Wydaje mi się też że były pewne epizody dot dzwonienia i słuchania czy gadania z innymi dzwoniącymi ale raczej chyba nic już sobie nie przypomnę. Sprawdzałem czy numer nadal działa dzwoniąc z sieci Play, ale niestety nie.