Pierwsze wybielanie plastiku, PDP-P166 cz2.

PC P166 spokojnie sobie czeka na przegląd. Całość została wstępnie sprawdzona i działa poprawnie. Zdążyłem nawet chwilę pograć w Doom-a i Heretic-a. Co za odczucia 😀 po tylu latach…

Jak widać na zdjęciu z pierwszego wpisu wszystko jest niezbyt czyste, pożółkłe itp. Tak być nie może więc postanowiłem coś z tym zrobić. W sieci można znaleźć kilka sposobów na wybielanie pożółkłego, starego plastiku ale chyba najbardziej popularny i w miarę łatwy to ten z użyciem wody utlenionej w żelu, którą można kupić np w sklepie fryzjerskim. Nigdy wcześniej nie miałem z tym do czynienia, jedyne co to parę razy oglądałem na YT jak to się robi ale trochę nie dowierzałem szczerze mówiąc.

Oto dzisiejszy pacjent

Na warsztat testowo-szkoleniowy poszła bardzo pożółkła myszka którą gdzieś kupiłem za 1,5€.

Nie zastanawiając się kupiłem Oxygen żel 12% i do dzieła (przydała by się 18% ale nie znalazłem). Jedni mówią że wystarczy kilka godzin na słońcu, inni kilka dni bez względu na słońce – głównie chodzi tutaj chyba o temperaturę. U mnie trwało to 2 dni. Pierwsza faza to zalanie/umazanie tego plastiku żelem i pozostawienie tak na kilka godzin przy halogenie. Niestety już zima więc słońca i ciepła brakuje. Potem wyłączyłem halogen i całość pozostawiłem na noc zakryte folią plastikową. Na drugi dzień (widoczne efekty) wyjąłem wszystko, umyłem i powtórzyłem etap z żelem jeszcze raz. Teraz na kilka godzin przy halogenie, następnie umyłem, wysuszyłem i gotowe.

Efekt końcowy

Misja udana, myszka jak nowa…

Tak, to ta sama myszka przewodowa 🙂 jeszcze nie złożona, stąd brak okablowania 😉

Wybielanie OK

Plastik jest wybielony co wyraźnie widać na zdjęciu, różnica jest ogromna. Na prawdę nie spodziewałem się aż takiego efektu! Co prawda można dostrzec na plastiku kilka minimalnych zacieków, ale to podobno zejdzie przy następnym, trzecim już wybielaniu. Na razie zostawiam to tak jak jest, przy następnej tego typu operacji trzeba zwrócić uwagę na to aby żel był w miarę równomiernie rozłożony na powierzchni plastiku.

Kontynuacja (12.05.2018), operacja: „wybielanie na słońcu